unicare > novinka

ako sa dohovoriť s bábätkom

baby signs

30.03.2013 08:00

znakovanie = pokročilé batoliatka

prevzaté z  www.babysigns.cz/media (so súhlasom majiteľa)

 

Tiež máte pocit, že sa vám vaše dieťatko snaží niečo povedať? Pokiaľ áno, tak sa nemýlite. Príroda totiž dala deťom záujem o komunikáciu do vienka skôr ako schopnosť slova.

 

Skúste si predstaviť, že ste nemluvňa. Rodičia vás zobrali do ZOO, rozumiete ich reči, ale z nejakého dôvodu nedokážete rozprávať. Ako sa snažíte tak sa snažíte, vyslovujete len hlásky a slabiky, ktorým nikto nerozumie.

„Jééj tam je vtáčik a sedí vedľa slona“, chcete povedať ockovi a ukazujete na vtáčika.

Ten milo k vám hovorí: „Páči sa ti ten slon?“
„Nie, páči sa mi ten vtáčik vedľa“, snažíte sa povedať a ukazujete smerom na vtáčika a slona.

„Tento je africký ...“, pokračuje ocko.
„Nezaujíma ma slon, ale vtáčik“ dochádza vám trpezlivosť a ukazovanie na vtáčika zdôrazňujete zvýšeným hlasovým prejavom...

Ďalej si to už asi viete predstaviť. Dieťa sa buď rozplače, začne sa hnevať, alebo si nezúčastnene až do konca vypočuje ockovu prednášku o slonovi.

O čo by to bolo jednoduchšie, keby nám nemluvňa vedelo povedať čo ho zaujíma, alebo čo chce. Pre mnoho rodičov to jednoduchšie je. Existuje totiž metóda, ktorá im umožni dohovoriť sa s nemluvniatkom  než sa naučí vyslovovať slová a dokonca aj o rok skôr ako si sami myslíte. Jedná sa o používanie jednoduchých znakov, špeciálne vyvinutých pre batoliatka. Metóda používania detských znakov – v angličtine „Baby signs“ a v slovenčine označovaná aj ako „znakovanie“. Táto metóda bola vyvinutá pred viac ako 20 rokmi profesorkami vývojovej psychológie v USA. Od toho času bola overená a potvrdená vedeckými štúdiami ako aj skúsenosťou miliónov rodičov po celom svete.

 

Prečo to vyskúšať

Používanie znakov uľahčí komunikáciu a rodičom odhalí koľko toho deti vnímajú  a o čo sa zaujímajú. Výsledkom je častejšia a obsiahlejšia komunikácia rodiča s dieťatkom, ktorá mu pomáha nielen učiť sa správne vyslovovať slová ale aj spoznávať nové veci. Znakovanie napríklad vytvorí z pasívneho čítania čas, keď maminka číta knižku a dieťatko znakuje o čom maminka číta. Každá pochvala zo strany maminky zvyšuje jeho sebavedomie a záujem učiť sa ďalej.


Výskum dokázal, že deti, ktoré znakujú začnú skôr hovoriť a používajú viac slovných spojení. V dvoch rokoch boli znakujúce deti v komunikácii v priemere o 3 mesiace napred a v troch rokoch mali náskok už celý rok. Po siedmich rokoch, keď už znakovanie dávno zanechali, mali znakujúce deti v priemere o 12 bodov vyššie IQ než kontrolná skupina rovesníkov.

 

Zoznámiť sa so znakovaním a konkrétne s metódou Baby signs®, ako začať so znakovaním sa môžete dozvedieť buď na dvojhodinovom seminári pre rodičov , ktorý realizujeme aj v našom rodinnom UniICare centre bližšie » info (ponuka sa otvorí v novom okne).


S dieťatkom sa môžete prihlásiť aj na kurzy znakovania so spevom a hrou, kde sa pomocou pesničiek a ďalších aktivít deti učia nielen znakovať ale aj rozvíjať po psychomotorickej stránke, bližšie » info tu (ponuka sa otvorí v novom okne).

Letné tábory v UniCare

Letné tábory v UniCare

Hracia stena T-WOOD

Hracia stena T-WOOD

Lucinka Pusinka na DVD

Lucinka Pusinka na DVD v UniCare centre

Nové kurzy v UniCare Centre

 

Nové kurzy v UniCare Centre

Interiérové ihrisko 9.00-19-00
Prečo klienti preferujú služby UniCare centra

 

Why our clients prefer UniCare center services

Flexi starostlivosť

Flexi starostlivosť

10 + 1 DÔVODOV PREČO PRÍSŤ do UniCareCenter

» viac

 

UniCareCenter

 

... čaká Vás jedinečný a inšpiratívny...

    prístup
    prostredie
    pedagógovia